Weather Forecast

Close

Election 2016: What's on your ballot?

Duluth News Tribune file photo

The primary election is Tuesday, Nov. 8. Polls are open 7 a.m. to 8 p.m. For information on registration, where to vote, what’s on your ballot and more, go to the Minnesota Secretary of State’s website or call (877) 600-VOTE (8683).

The League of Women Voters Duluth will host candidate debates. The Minnesota Senate District 7 and House District 7B forum is 6:30-8 p.m. on Thursday, Oct. 20 at Community Action Duluth, 2424 W. Fifth St., room 102. The debate for Minnesota Senate District 7 and House District 7A is 6 p.m. on Tuesday,  Oct. 25 at Lakeside Lester Park Community Club. For information go to lwvduluth.org.

The following will be on Duluth-area ballots. (District candidates vary by location.)

U.S. President & Vice President

Donald J. Trump and Michael R. Pence (Republican Party)

Hillary Clinton and Tim Kaine (Democrat)

Darrell Castle and Scott Bradley (Constitution)

Dan R. Vacek and Mark Elworth, Jr. (Legal Marijuana Now)

Alyson Kennedy and Osborne Hart (Socialist Workers)

Jill Stein and Howie Hawkins (Green)

"Rocky" Roque De La Fuente and Michael Steinberg (American Delta)

Evan McMullin and Nathan Johnson (Independence)

Gary Johnson and William Weld (Libertarian)

U.S. Representative District 8

Stewart Mills (Republican)

Rick Nolan (Democrat)

State Senator District 3

Jennifer L. Havlick (Republican)

Thomas (Tom) Bakk (DFL)

State Senator District 7

Donna Bergstrom (Republican)

Erik Simonson (Democratic-Farmer-Labor)

State Representative District 3B

Timothy Brandon (Republican)

Mary Murphy (DFL)

State Representative District 7A

Dylan C. Raddant (Republican)

Jennifer Schultz (DFL)

State Representative District 7B

Cody Barringer (Republican)

Liz Olson (DFL)

County Commissioner District 2

Patrick Boyle

Linda Ross Sellner

County Commissioner District 3

Beth Olson

Jay Fosle

County Commissioner District 5

Pete Stauber

Todd Youngberg

Constitutional amendment

Shall the Minnesota Constitution be amended to remove state lawmakers' power to set their own salaries, and instead establish an independent, citizens-only council to prescribe salaries of lawmakers? (Declining to vote on this issue will have the same effect as voting no.)

Soil and Water Supervisor District 1 (South)

Mike Lindgren

Soil and Water Supervisor District 4 (South)

David T. Davis

Associate Justice - Supreme Court Seat 6

Natalie Hudson (incumbent)

Michelle L. MacDonald

Judge - Court of Appeals 5

Louise Dovre Bjorkman

Judge - Court of Appeals 8

Denise D. Reilly

Judge - Court of Appeals 11

Michelle A. Larkin

Judge - Court of Appeals 13

Randolph W. Peterson

Judge - Court of Appeals 14

Larry Stauber Jr.

Judge - Court of Appeals 16

Peter M. Reyes, Jr.

Judge - Court of Appeals 17

Matthew E. Johnson

Judge - Court of Appeals 18

Heidi Schellhas

Judge - Court of Appeals 19

Francis Connolly

Judge - 6th District Court 2

Terrence M. Aronson

Judge - 6th District Court 11

Mike Cuzzo

Judge - 6th District Court 13

Theresa M. Neo

Judge - 6th District Court 14

Mark A. Munger

Judge - 6th District Court 15

Leslie E. Beiers

Related: Utility bills can be used to vote

Advertisement